Wystawa czynna od 06.10.2017 do 08.11.2017
„Zawsze cień pociągał ją bardziej niż światło. Noc bardziej niż dzień, a to co pozostające w ukryciu, bardziej niż to co widzimy na co dzień.
Katarzyna już od początku przesiąkała atmosferą artystyczną w swoim domu, nie dało się przed tym uciec. Rodzice – projektanci biżuterii obcowali z artystami, a Kasia odwiedzała mnóstwo galerii, wystaw i pracowni artystycznych. Tam mogła podglądać prace innych i szukać inspiracji. Inspiracji szukała również w książkach, szczególnie bajkach i opowieściach. Jedną z jej ulubionych jest „Alicja w Krainie Czarów” Lewisa Carrolla. Niezapomniana opowieść na pograniczu jawy i snu – podróż małej dziewczynki do krainy, w której wszystko może się zdarzyć. Wydaje się, że Kasia wciąż pozostaje w tej krainie, a sama twierdzi, że za każdym razem, kiedy wraca do tej lektury wchodzi głębiej i głębiej do nory królika.
Można śmiało stwierdzić, że Katarzyna „maluje” swoje fotografie. Ukończyła Instytut Sztuki AP w Krakowie. Te studia wywarły ogromny wpływ na jej dalszą twórczość. Chociaż jej fotografia nieustannie ewoluuje, zarówno w warstwie stylistycznej jak i tematycznej. Jej mistrzami do dziś są klasyczni malarze m.in Vermeer czy Rembrandt.
Kobieta – to ona niezmiennie od lat pojawia się na fotografiach Kasi. Kobieta – „dwuznaczna” Alicja, femme fatale, śpiąca królewna, domina, a nawet w jednym z najnowszych cykli Madonna. Każdy temat, który porusza artystka reinterpretuje na nowo we własnej, zbudowanej przez siebie ikonografii.
Kasia oswaja tematy, których się boimy. Nekromacja, śmierć, fetysz. W każdym z Nas drzemie cień, którego boimy się odsłonić, w który boimy się zajrzeć. Artystka robi to za nas i udaje się jej go w piękny sposób odkryć.”
Samanta Belling
Katarzyna Widmańska absolwentka Instytutu Sztuki AP w Krakowie, dyplom w pracowni rysunku u prof. Jargusza. Laureatka Nagrody Województwa Małopolskiego Ars Quaerendi za wybitne działania na rzecz rozwoju i promocji kultury. Wykładowca w Warszawskiej Szkole Fotografii i Grafiki Projektowej. Jej twórczość dzieli się na dwa odrębne nurty: klasyczną fotografię portretu i mody oraz fotografię kreacyjną, na którą składają się tematyczne cykle zdjęć.
Artystka ma na koncie kilkanaście wystaw indywidualnych i zbiorowych a także liczne publikacje w prasie krajowej i zagranicznej.
Strony artystki:
https://widmanska.tumblr.com/
https://www.facebook.com/Widmanska/
Zdjęcia z wernisażu: Sebastian Madejski